اعلان ولز چیست؟

سرمایه‌گذاران ارز‌های دیجیتال به‌خوبی می‌دانند که روند قیمتی این ارز‌ها براساس عرضه و تقاضا تغییر می‌کند؛ بنابراین برای کسب سود از نوسان‌های قیمتی، شناسایی عوامل تأثیرگذار بر عرضه‌ و تقاضا اهمیت بسیاری دارد.

در‌حالی‌که عوامل اقتصادی همواره بر روند خریدوفروش ارز‌های دیجیتال تأثیر می‌گذارند، در‌این‌بین برخی شرایط دیگر مانند قانون‌گذاری‌ها نیز می‌توانند بر عرضه‌ و تقاضا و تغییرات قیمتی تأثیر‌گذار باشند. فراموش نکنید که تاکنون قیمت بیت کوین و ارز‌های دیجیتال با‌توجه‌به روند قانون‌گذاری‌ها و حاشیه‌های آن بار‌ها در نوسان بوده‌اند.

با‌توجه‌به اقتصاد قدرتمند و فعالیت گسترده شرکت‌های ارز دیجیتال در آمریکا، شرایط فعالیت و قانون‌گذاری ارز‌های دیجیتال در این کشور اهمیت بسیاری پیدا کرده است و تصمیماتی که این کشور درباره حوزه ارز‌های دیجیتال می‌گیرد، به‌سرعت در بسیاری از کشور‌های دیگر جهان نیز دنبال می‌شود و روی کل حوزه ارز‌های دیجیتال تأثیرگذار است.

اخطاریه و اعلان ولز (Wells) از‌جمله ابزارهای قانونی است که آژانس نظارتی کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) از آن استفاده می‌کند و امروزه نام آن به گوش سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال نیز رسیده است. با‌توجه‌به اینکه اخیراً این اخطاریه به‌طور مداوم برای شرکت‌های ارز دیجیتال صادر می‌شود، سرمایه‌گذارها و تریدرهای فعال در بازار باید با ماهیت و دلیل اهمیت آن آشنا شوند.

در‌حالی‌که در سال‌های گذشته فعالان بازار ارز‌های دیجیتال به‌طور مداوم برای رعایت قوانین نظارتی آمریکا تلاش کرده‌اند، اخیراً مقام‌های نظارتی این کشور و به‌طور ویژه کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC)، فعال‌ها و شرکت‌های مطرح ارز‌های دیجیتال آمریکا را هدف قرار داده‌اند. فعالیت‌های اخیر این کمیسیون باعث شده است تا اطلاعیه و اعلان ولز به واژه‌ای ترسناک برای بازار ارز‌های دیجیتال تبدیل شود.

کوین‌بیس (Coinbase) از‌جمله شرکت‌هایی است که در ۲۲‌مارس۲۰۲۳ (۲‌فروردین‌۱۴۰۲) اعلان ولز را دریافت کرد. این شرکت، تنها شرکت دریافت‌کننده اخطاریه ولز نیست و از شرکت‌های دیگر می‌توانیم به ناشر استیبل کوین پکسوس (Paxos) اشاره کنیم که اعلان ولز را درباره فعالیت خود در حوزه استیبل کوین دریافت کرد.

اعلان ولز اطلاعیه‌ای رسمی است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا آن را با هدف اطلاع‌رسانی به افراد یا شرکت‌ها از نقض احتمالی قوانین اوراق بهادار صادر می‌کند. درواقع، این اعلان به‌عنوان هشدار عمل می‌کند و به گیرنده فرصت می‌دهد تا قبل از اقدام قانونی کمیسیون بورس و اوراق بهادار، به تخلفات ادعاشده پاسخ دهد.

تاکنون، این اعلامیه به‌دلایل مختلفی از‌جمله دست‌کاری بازار و تجارت اوراق بهادار ثبت‌نشده برای شرکت‌های ارز دیجیتال صادر شده است. هنگامی‌که شرکتی این اخطار را دریافت می‌کند، ممکن است عواقب گسترده‌ای برای شهرتش در پی داشته باشد و ادامه فعالیت کاربران در پلتفرم را با شک‌وتردید همراه کند.

ناگفته نماند که شرکت‌ها ازنظر قانونی به افشای دریافت اعلان ولز موظف نیستند؛ به‌همین‌دلیل، بسیاری از شرکت‌هایی که این اخطار را دریافت می‌کنند، آن را به اطلاع عموم نمی‌رسانند. به‌عنوان مثال، صرافی و شرکت ارز‌های دیجیتال کراکن (Kraken) اخیراً با SEC درباره برنامه استیکینگ خود به‌توافق رسید. با‌توجه‌به این توافق، بسیاری از فعالان صنعت ارز‌های دیجیتال بر این باورند که کراکن نیز اعلان ولز را دریافت کرده است.

Check Also

توکن و استاندارد ERC20 چیست؟

ERC20 مجموعه‌ای از قواعد و مقرراتی است که به شما کمک می‌کند یک قرارداد هوشمند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *