توکن لوریج‌دار (Leveraged Token) چیست؟

توکن‌ لوریج‌دار شرایطی مشابه موقعیت‌های اهرم‌دار به‌وجود می‌آورد و به شما کمک می‌کند سودتان را چند برابر کنید. این توکن‌ها اغلب با استاندارد ERC-۲۰ ایجاد می‌شوند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند بدون دردسرهای معمولِ موقعیت‌های اهرمی، در بازارهای ارزهای دیجیتال از اهرم (لوریج) استفاده کنند. برای درک بهتر مزیت توکن‌ لوریج‌دار، بهتر است ابتدا به مشکلات مختلفی اشاره کنیم که معامله‌گران هنگام تلاش برای مدیریت یک موقعیت اهرمی با آن‌ها روبه‌رو می‌شوند.

برای شروع می‌توانیم به این نکته اشاره کنیم که کسانی که از اهرم در معاملات خود استفاده می‌کنند، باید درصد ازپیش‌تعیین‌شده‌ای از مبلغ معامله را به‌عنوان مارجین (Margin) یا وثیقه (Collateral) برای تضمین معامله واریز کنند. مارجین یا وثیقه حداکثر ضرری است که معامله‌گر می‌تواند در هر معامله متحمل شود؛ زیرا هرزمان که ضرر معامله با مقدار مارجین سپرده‌گذاری‌شده برابر شود، معامله بسته می‌شود؛ مگراینکه کاربر تصمیم بگیرد مبلغ مارجین را افزایش دهد.

اگر مارجین معامله تمام و موقعیت به‌طورخودکار بسته شود، درواقع سرمایه تریدر لیکوئید (Liquidation) شده است. به‌عبارت‌ ساده‌تر، در این حالت معامله‌گر در معامله خود متضرر شده است و تمام مبلغی که به‌عنوان مارجین نزد صرافی داشته، از دست داده است. بنابراین، هر‌زمان که معامله‌گر تصمیم می‌گیرد یک یا چند موقعیت لوریج‌دار را مدیریت کند، باید میزان مارجینی که سپرده‌گذاری کرده است، نیز در نظر بگیرد.

همچنین، معامله‌گری که از موقعیت‌های اهرمی استفاده می‌کند، باید به‌طور‌منظم بر آن‌ها نظارت کند تا مطمئن شود که مارجین کافی تأمین کرده است و هیچ‌یک از موقعیت‌هایش دچار ضرر سنگین نمی‌شود. در‌مقابل، توکن‌های لوریج‌دار این فرایند را توکنیزه و معامله دارایی‌های دیجیتال با استفاده از اهرم را آسان می‌کنند و از این طریق، راهی برای رهایی از تمام این دردسرها ارائه می‌دهند.

توکن‌های لوریج‌دارِ موجود برای اتریوم به چهار نوع «BULL» (به‌معنای گاوی و صعودی)، «BEAR» (به‌معنای خرسی و نزولی)، «HEDGE» (به‌معنای پوششی) و «HALF» (به‌معنای نصف) تقسیم می‌شوند. در جدول زیر، می‌توانید ببینید که میزان اهرم هریک از این توکن‌ها چقدر است و عملکرد احتمالی هرکدام درصورت سرمایه‌گذاری ۱٬۰۰۰دلاری چگونه خواهد بود. گفتنی است انواع دیگری از توکن‌های لوریج‌دار نیز ممکن است در‌دسترس باشند؛ اما معمولاً این چهار توکن کاربرد بیشتری دارند و نحوه عملکرد توکن‌های لوریج‌دار را به‌خوبی نشان می‌دهند.

کاربردهای توکن لوریج‌دار

تریدرها به‌دلایل مختلفی از توکن‌های لوریج‌دار استفاده می‌کنند؛ اما اغلب افراد برای سه دلیل اصلی زیر به‌سراغ این توکن‌ها می‌روند:

  • مدیریت ریسک‌: توکن‌های لوریج‌دار می‌توانند به‌خودیِ‌خود ریسک معاملات را تا حدی مدیریت کنند. آن‌ها به‌صورت خودکار سود معامله را مجدداً روی دارایی پایه سرمایه‌گذاری می‌کنند و درصورت کاهش قیمت، بخشی از دارایی را می‌فروشند تا از ریسک لیکوییدشدن احتمالی جلوگیری کنند.
  • مدیریت مارجین: با استفاده از این توکن‌ها، می‌توانید بدون درنظرگرفتن مارجین، وثیقه، نقدینگی و مختصات دیگر از موقعیت اهرمی در بازار ارزهای دیجیتال استفاده کنید. به‌عبارت‌دیگر، بدون اینکه نگران مقدمات معامله باشید، می‌توانید به‌میزان دلخواه سرمایه وسط بگذارید و با دو یا سه‌ برابر آن معامله خود را انجام دهید. 
  • توکن‌های ERC-20: اغلب توکن‌های لوریج‌دار بر‌مبنای استاندارد توکن ERC-20 ایجاد شده‌اند. این یعنی هرزمان که بخواهید، می‌توانید آن‌ها را به کیف پول خود منتقل کنید. مزیت توکن‌های لوریج‌دار بر موقعیت‌های مارجین این است که معامله‌گران می‌توانند این توکن‌ها را به هر کیف پول یا پلتفرمی ارسال کنند که از استاندارد ERC-20 پشتیبانی می‌کند.

هر توکن لوریج‌دار ارزش خود را ازطریق معاملات دارایی مربوط به آن توکن در بازارهای آتی به‌دست می‌آورد. به‌عنوان مثال، هنگامی‌که ۱۰,۰۰۰ دلار توکن لوریج‌دار ETHBULL می‌خرید، حساب این توکن ۳۰,۰۰۰ دلار قرارداد آتی دائمی اتر می‌خرد. پس نتیجه نهایی این تراکنش، ورود به موقعیت لانگِ اتر با همان مبلغ ۱۰,۰۰۰ دلار سرمایه‌گذاری اولیه با اهرم ۳ برابر است.

درنهایت، هرزمان که تصمیم گرفتید موقعیت خود را نقد کنید، این کار را از‌طریق صرافی می‌توانید انجام دهید تا مبلغی برابر با ارزش خالص سرمایه‌گذاری خود دریافت کنید. برای نمونه، فرض کنید به‌دنبال نقدکردن فوری سرمایه‌‌ ETHBULL خود هستید. در این صورت، دارایی ۱۰,۰۰۰دلاری توکن ETHBULL خود را به صرافی پس می‌دهید و از آن می‌خواهید موقعیت شما را نقد کند. آن‌گاه حساب ETHBULL مبلغ ۳۰,۰۰۰ دلار قرارداد آتی دائمی را می‌فروشد و ۱۰,۰۰۰ دلار به حساب شما واریز می‌کند.

این مکانیسم که با ثبت هر سفارش توکن لوریج‌دار سفارشی متناظر با آن در بازار قراردادهای آتی دائمی ثبت می‌شود، ارزش این توکن‌ها را تضمین می‌کند. بنابراین، می‌توان گفت بازار توکن لوریج‌دار تا حد زیادی به بازار قراردادهای آتی دائمی وابسته است. با‌این‌حال، توکن‌های لوریج‌دار به تریدرها کمک می‌کنند تا بدون نیاز به بازوبسته‌کردن موقعیت‌های اهرمی که تلاش و زمان زیادی می‌طلبد، از این موقعیت‌ها بهره‌مند شوند.

علاوه‌بر‌این، مکانیسمی به‌ نام متوازن‌سازی (Rebalancing) ریسک لیکوییدشدن توکن‌های لوریج‌دار را تقریباً نزدیک به صفر می‌کند. متوازن‌سازی به معامله‌گر توکن‌های لوریج‌دار کمک می‌کند تا سود خود را بهینه کند و ضرر معامله را کاهش دهد. همچنین، این فرایند تضمین می‌کند که موقعیت تریدر لیکویید نخواهد شد؛ مگر‌اینکه کل سرمایه از بین برود.

معاملات اسپات به سرمایه‌گذار اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را درلحظه و به‌صورت آنی خرید‌و‌فروش کند. مزیت دیگرش این است که خرید یا فروش ارزهای دیجیتال در ازای ارزهای فیات انجام می‌شود. محصولات مشتقه به تریدرها اجازه می‌دهند براساس پیش‌بینی شخصی خود از آینده حرکات قیمت قرارداد معامله کنند و سود به‌دست آورند.

توکن لوریج‌دار را می‌توانیم اساساً صندوقی بدانیم که حرکات قیمت را دنبال و سودوزیان ناشی از آن را چند برابر می‌کند. به‌عنوان مثال، توکن لوریج‌دار BTC3L نماینده موقعیت لانگ بیت کوین با ضریب اهرمی ۳ برابر است؛ یعنی شما با خرید این توکن، درصورت افزایش ۱۰درصدی نمودار قیمت بیت کوین/تتر، سودی ۳۰درصدی کسب کرده‌اید. در جدول زیر، می‌توانید مزایا و معایب توکن‌های لوریج‌دار را در‌مقایسه‌با دو محصول دیگر (معاملات اسپات و مشتقات) مشاهده کنید:

به‌طورخلاصه، می‌توانیم بگوییم توکن‌های لوریج‌دار در‌مقایسه‌با محصولات مشتقه و معاملات اسپات، مزایای کم‌نظیر زیر را ارائه می‌دهند:

  • بازده مرکب: توکن‌های لوریج‌دار از مکانیسم متوازن‌سازی پویایی بهره‌مند هستند که می‌تواند سود معامله (چه لانگ و چه شورت) را در بازارهای یک‌طرفه به‌صورت مرکب افزایش دهد.
  • ریسک کنترل‌شده: هیچ مارجینی برای معاملات توکن‌های لوریج‌دار مورد‌نیاز نیست و روی کاغذ، خطر لیکوییدشدن این توکن‌ها بسیار اندک است.
  • تسهیل معاملات: با استفاده از توکن‌های لوریج‌دار، می‌توانید موقعیت لانگ یا شورت برای یک توکن پایه انتخاب کنید و از سود چندبرابری مطمئن شوید. در‌مقایسه‌با معاملات اسپات، توکن‌های لوریج‌دار سود اضافه‌تر به‌همراه دارند و در‌مقایسه‌با محصولات معاملاتی مشتقه، این توکن‌ها به مارجین نیازی ندارند. این دو ویژگی به شما امکان می‌دهد که از سرمایه خود نهایت استفاده را ببرید.

روش‌های معامله توکن لوریج‌دار

ازطریق سه روش زیر می‌توانید به توکن‌های لوریج‌دار دسترسی داشته باشید و آن‌ها را معامله کنید:

  • بازارهای اسپات: ساده‌ترین روش برای معامله توکن‌های لوریج‌دار استفاده از بازارهای اسپات است. برای این کار، فقط کافی است به یکی از صرافی‌های ارزهای دیجیتال ارائه‌دهنده توکن‌های لوریج‌دار مراجعه و توکن مدنظرتان را انتخاب کنید. علاوه‌بر‌این، درصورتی‌که صرافی دیگری از همان توکن پشتیبانی کند، می‌توانید توکن‌ها را بین صرافی‌ها انتقال دهید.
  • تبدیل: روش دیگر برای معامله توکن‌های لوریج‌دار، تبدیل‌کردن آن‌هاست. به‌عنوان مثال، فرض کنید ۱۰,۰۰۰ دلار اتر در کیف پولتان دارید و قصد دارید آن را به ۱۰,۰۰۰ دلار ETHBULL تبدیل کنید. تنها کاری که لازم است انجام دهید، انتخاب گزینه مربوط به تبدیل (Convert) در صرافی یا کیف پول و تبدیل اتر به توکن‌های لوریج‌دار است.
  • ایجاد: درنهایت، می‌توانید توکن‌های لوریج‌دار خود را بسازید. ما این روش را معمولاً توصیه نمی‌کنیم؛ مگر‌اینکه تجربه ایجاد این توکن‌ها را داشته باشید و دقیقاً بدانید که چه کاری انجام می‌دهید. توجه کنید که ایجاد توکن‌های لوریج‌دار می‌تواند با هزینه‌های اضافی همراه باشد.

Check Also

مثال جالبی از چرخه پول

درست هنگامی که همه مردم شهر در یک بدهکاری به سر می‌برند و هر کدام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *