یاقوت برمه

یاقوت برمه ای از برمه، یک کشور جنوب شرقی آسیا می آید. اگرچه برمه اکنون به عنوان میانمار شناخته می شود، اما صنعت هنوز هم از این یاقوت ها به عنوان یاقوت برمه یاد می کند. بیشتر یاقوت های برمه از مناطق پیرامون موگوک (Mogok) و مونگ هسو (Mong Hsu) به دست می آید، این مناطق به ترتیب در شمال و شمال شرقی برمه هستند. این معادن به خاطر تولید 90 درصد “یاقوت های خون کبوتری” معروف هستند.

مشهور ترین منبع یاقوت مرغوب منطقه موگوک استون ” Mogok Stone ” در برمه (میانمار) است و بیش از 800 سال منبع اصلی یاقوت سرخ در جهان بوده است. گرچه نمونه های خوبی را می توان در آفریقا، سریلانکا، تایلند، ویتنام و چند منبع دیگر پیدا کرد، اما هیچ یک از آنها قابل مقایسه با شفافیت و شدت رنگ بهترین یاقوت های (خون کبوتری) برمه ، نیستند.

تقاضا برای یاقوت برمه قرن هاست که وجود دارد. اسنادی از استخراج یاقوت برمه وجود دارد که به بیش از 5 قرن قبل برمی گردد. گرانترین یاقوتی که تا کنون در یک مزایده فروخته شده است، یاقوت “Sunrise Ruby” بود که بیش از 30 میلیون دلار در سال 2015 قیمت گذاری شد و همه رکوردهای قبلی قیمت را شکست. متاسفانه، این معادن معروف برمه اکنون تقریبا به طور کامل تخلیه شده اند و یاقوت های برمه برای همیشه گران و کم یاب شده اند.

چیزی که باعث می شود یاقوت برمه اینگونه گرانبها و برجسته باشد، رنگ خیره کننده آن است. در حقیقت، رنگ یاقوت از شفافیت آن مهم تر است. تفاوت های ریزی در رنگ یاقوت می تواند باعث تفاوت قابل توجهی در قیمت و ارزش آنها بشود. عواملی وجود دارند که بر رنگ یاقوت برمه تاثیر می گذارند که اصلی ترین آن ها دو عامل رنگ بدنه سنگ که همراه با فلورسانس است و همچنین اجزاء داخلی آن است. بهترین تن رنگ، قرمز تیره (متوسط) یا خیلی اشباع شده متوسط است. یاقوت های خیلی تیره یا خیلی روشن به طور قابل توجهی ارزش کمتری دارند. بیشتر یاقوت های برمه به رنگ “خون کبوتری” هستند که ظاهری زنده و اشباع شده به سنگ می دهد. وقتی این رنگ با فلورسانس قرمز طبیعی جفت شود، این یاقوت ها به رنگ درون بافتیه غنی و بسیار شدیدی دست می یابند. دومین عامل اصلی، وجود اجزا کوچک است که باعث افزایش پراکندگی نور در سطح سنگ قیمتی می شود. که این باعث می شو یک حالت ابریشمی و لطیف به رنگ بدهد و عملکرد نور در آن افزایش یابد. تمام این فاکتورها را که در کنار یکدیگر قرار دهید، سنگی غنی، پربازده و خیره کننده ای به دست می آید که در سایر نقاط طبیعت یافت نمی شود.

اگرچه یاقوت های برمه ای، آفریقایی، تایلندی و کامبوجی از نظر شیمیایی و فیزیکی یکسان هستند، اما از نظر رنگ و سایه رنگ، آن ها تفاوت چشمگیری دارد، در حقیقت با یاقوت برمه در سطر اول سنگ های قیمتی هستید….

یاقوت برمه در بسیاری از انواع رنگها از رنگ قرمز تا قرمز مایل به صورتی نشان داده می شود. یاقوت تایلندی و کامبوجی معمولا تیره تر و قهوه ای تر هستند و شبیه به گارنت اند. اخیرا یاقوت سرخ آفریقایی از تانزانیا (Tanzania) و موزامبیک (Mozambique) به بازار آمده است. گرچه با قیمت های بالایی به فروش می رسند، اما به ندرت کیفیت فلورسانس بهترین یاقوت های برمه ای را نشان می دهند.

Check Also

2 metrics signal the $1.1T crypto market cap resistance will hold

Despite a handful of the top-80 coins gaining 12% or more over the past week, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *